Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 15752045



*

nr 1575 2045


BIP Britt-Ingrid Persson

(f. 1938), Sverige


Skulptur, Signerad BIP. Keramik / strån. Höjd: 12 cm


Kondition: smärre sprickor

Britt-Ingrid Persson, kallad BIP, svensk skulptör och keramiker född i Stensele 1938.

Följerätt

Ja

Utrop:

700 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 oktober 2023
kl 18:34:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/10 14:39:49 1      300 kr
30/10 12:02:25 1      450 kr
30/10 17:06:27 2      900 kr
30/10 18:29:45 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

BIP Britt-Ingrid Persson

Britt-Ingrid Persson, kallad BIP, svensk skulptör och keramiker född i Stensele 1938.

Läs mer om BIP Britt-Ingrid Persson
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur strån svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:05
  • 6652 Brevkniv
    Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Al..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:41
  • 6059 Dalahästar
    8 st. Höjd: 10-31
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:50
  • 6387 Dörrkläpp
    i form av en engelsk setter. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:25
  • 6317 Dörrstopp
    Hästar, ett par. Järn. Vikt: ca 2,7 kg/st. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:44
  • 6654 Glasskulpturer
    2 st, bland annat Mats Jonasson, 8x7 cm. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:39




Ladda ner broschyr